Wymysorys

Posted by in Kategoria-wpisow

Wilamowice to niewielka miejscowość na południu Polski w okolicach Bielska-Białej. To tam mieszka jedna z najciekawszych grup językowych w Polsce, która po okresie nagłego wymierania po II wojnie światowej przeżywa teraz swoisty renesans. Mimo kilkumiesięcznych starań o zorganizowanie wizyty studyjnej połączonej z nagraniem udało mi się jedynie odwiedzić Wilamowice i spotkać z panem Tymoteuszem Królem, którego głos (jako przykład brzmienia języka) słychać w krótkim nagraniu poniżej. Taka wizyta mam nadzieję dojdzie niebawem do skutku, a ponieważ WILAMOWSKI był jednym z moich głównych celów postanawiam włączyć go do strony w wersji jaką udało mi się uzyskać.

Na zdjęciach poniżej, odpowiednio: dom w Wilamowicach (1823 r.), historyczne fotografie miejskie z lokalnej restauracji, oraz turystyczny plakat przedstawiający Wilamowiankę w stroju ludowym (opisy w języku polskim i wilamowskim).

ANEKS

Podobne, aczkolwiek innego typu problemy miałem z dotarciem do grup językowych BERRICHON i IXCATEC – odpowiednio Francja i Meksyk. W pierwszym przypadku problemem było przekonanie bardzo wiekowych już lektorów do wzięcia udziału w projekcie. W drugim, problematycznym okazała się odległość Santa Maria Ixcatlan od cywilizacji i fakt, iż podobnym terminie dochodziło tam do morderstw.

Wszystkie wymienione tu grupy językowe zostały opisane w zakładce WIEŻA BABEL.